Na co se snoubenci neptají, ale měli by …

Vrátit se zpět

Jako koordinátorka svateb řeším se snoubenci ledacos. Za ty roky jsou jejich požadavky čím dál tím zajímavější, což mi dělá radost. I když přijdou připravení se sestaveným harmonogramem, vždy je spousta detailů ani nenapadne a tak jich pár přináším v kostce právě zde, protože vím, že jim přijdou vhod.

Začnu trošku technicky seznamem a pak se na to vrhneme srdcem…

Dostatečně dlouho před obřadem zkontrolujte platnost občanek svědků a řidičský průkaz vašich řidičů, ať předejdete komplikacím, které se nedají vyřídit během jednoho dne.

I když máte církevní obřad, bez matriky to nepůjde. Tam vám předají potřebné dokumenty a po svatbě vystaví oddací list.

Ptejte se předem provozního restaurace, kde plánujete hostinu, jestli mají dostatek chladících zařízení na výslužky a dort, jestli mohou zařídit hudební podkres při hostině, jaké je korkovné/špuntovné, poplatek za založení tabule, kdy a jak se bude vyrovnávat účet za hostinu – možnost platby kartou, na fakturu apod., jak to bude s úklidem dekorací a výzdobou, budete potřebovat vlastní přepravky na zbylé jídlo z rautu nebo budou nějaké k dispozici přímo v restauraci…a pokud možno, všechny tyto otázky nenechte až na pátek před svatbou. To ocení každý správný provozní a vy také, protože předejdete zbytečnému chaosu.

Nezapomeňte také nahlásit nejen celé a poloviční porce, ale také počty dětských židliček bez jídla a bez přípitku, počty nealko přípitků (děti, řidiči, těhotné…), alergie, speciální požadavky, včetně místa pro vozíčkáře (přístup do restaurace a na toaletu).

Myslete i na neděli po svatbě, ať nejde nevěsta na snídani ve svatebních šatech.

A teď k těm nejdůležitějším radám, které jsou jen a jen na vás a pro vás milí snoubenci.

NEBUĎTE SOBEČTÍ A HLEĎTE NA MALIČKOSTI

Někdy snoubenci připravují svatbu, jako by na ni byli zvaní jen oni dva. Sice bude vše podle jejich představ, ale většina svatebčanů to neocení, budou rozmrzelí a novomanželé se nedočkají takových zážitků a vzpomínek, které by si přáli.
Je nutné promyslet, co všechno byste si přáli vy a vzít v potaz, co mají rádi lidé, které berete za svědky vašeho svatebního dne. Máte rádi raw stravu? Dejte si ji spíš do rautu než jako hlavní jídlo pro všechny. Milujete jazz, ale na něj se nedá pařit do dvou do rána. Mějte ho jako podkres u oběda a pak pozvěte DJe, který to s vámi pořádně roztočí na hudbu, která se bude líbit většině. Babička je po operaci a potřebuje nealko přípitek? Proč jí ho nedopřát?! Svědkyně je veganka nebo celiak ? Většina restaurací a cateringových služeb vám jistě vyjde vstříc. Samozřejmě, že nemůžete vyžadovat 100 rozdílných jídel se speciální úpravou pro každého hosta. Ale malý bezlepkový dortík mamince ženicha určitě udělá radost. Svatba je o maličkostech, které potěší lidskou duši a všechny naše smysly. Odměnou vám budou šťastní svatebčané, kteří s vámi vydrží juchat až do rána.

NAUČTE SE BÝT SOBEČTÍ A KAŠLETE NA MALIČKOSTI

Opačný problém vidím tam, kde se snoubenci naopak snaží vyhovět úplně všem, nezklamat ty nejbližší a pak se ocitnou na svatbě, kterou takto vlastně vůbec nechtěli. A to je opravdu smutné. Jsou malé bitvy, které vůbec nestojí za to bojovat a situace do kterých byste si neměli nechat mluvit. Když bude nevěsta chtít být poprvé spatřena ženichem až u oltáře, je třeba vysvětlit rodičům, proč ji ženich nevyzvedává doma, jak se tradičně dělá. Chcete mít uvolněnou svatbu a umožnit lidem si odpoledne zaplavat v bazénu? Napište jim na oznámení: „Plavky s sebou“ a už je to na nich, jestli budou celý den v šatech a oblecích nebo do toho skočí s vámi. Pořád je to váš den.

A k těm maličkostem, které je potřeba neřešit – počasí neovlivníte, nemá smysl se kvůli němu stresovat. Výzdoba je důležitá, ale není potřeba zdobit restauraci do 3 do rána a pak si ani neužít vlastní svatbu. Přátelé určitě ocení radostnou nevěstu víc, než vše barevně sladěné až po smetáček a lopatku.

Pokud chcete mít svatbu, na kterou budete v dobrém vzpomínat vy i všichni vaši hosté, tak jednoduše hledejte rovnováhu mezi tím, co je vašemu srdci opravdu blízké a pro vás dva důležité a mezi tím, udělat radost a krásný den všem ostatním. Nebojte se projevit emoce, protože o tom to celé je. Nechat nás na jeden den nahlédnout do vašeho vztahu vidět, že se máte rádi a oslavovat vaši lásku. Mohou přijít těžké dny. Ale vy budete mít na co vzpomínat…

 

Blanka Červenáková

Koordinátor svateb

Agentura Juliana